Michal a Simona Navrátilovi - Picas, Sluneční 200, 666 03 Hradčany, Mobil: 603 110 366, E-mail: michal MOCHR picas MOCHR2 cz.
webdesign by enginedesign.cz
Jako výrobce musím nejdříve upozornit na to, že hliněná omítka není určena k venkovnímu použití a pokud tak někdo učiní, tak si na sebe přebírá veškerou zodpovědnost za způsobené škody.
Kdysi se sice používala hliněná omítka ve venkovním prostředí, ale mělo to své zákonitosti, které se už trochu zapomněly a učíme se je znovu na svých chybách.
Základní podmínky pro použítí hlíny ve venkovním prostředí.
1) Hliněná omítka se musí smíchat s kravincem. Hliněná omítka při kontaktu s vodou se začne hned rozpouštět a splavovat. Proto se kdysi do omítky přidával kravinec, který zajistil zvýšení odolnosti omítky 10x - 15x proti působení vody. Není tím řečeno, že omítka byla odolná vůči vodě, pouze se zvýšila odolnost. Kravinec také způsobil, že omítka byla pórovitá, takže pokud do ní na podzim zapršela voda a zmrzla, tak led omítku neroztrhal.
Do hliněné omítky 10 dílů se přidal kravinec 1,5 - 2,5 dílu (objemově). Výsledná směs se nechala odstát 3 - 5 dní a teprve potom se použila na fasádu nebo do spár. Pokud se směs nenechá odstát, tak se nevytvoří patřičný efekt (pórovitost a snížení nasákavosti). Při vyšším poměru kravince se nezvyšuje odolnost omítky, ale zvyšuje se sprštění při vysychání, takže na omítce vzniknou větší trhliny. Někteří zákazníci používají kravinec do mé hrubé omítky s řezankou. Směs se dá použít na spárování roubenek, ale při použití na fasádu je potřeba do směsi přidat trochu písku cca 10%.
2) Hliněná omítka se nesmí míchat s lepidly a jinými zlepšovadly (duvilax, vápno, cement, oleje atp.). Aby tyto zlepšovadla začala fungovat, tak musí být v omítce obsažena v takové míře, že změní charakteristiku hliněné omítky (nasákavost a roztažnost). Hliněná omítka už nemá potom vlastnosti hliněné omítky, ale vlastnosti tvrdé nepružné hmoty. Pokud takovou směs nanesete na hliněný povrch, tak dojde časem k odtržení této hmoty od hliněné vrstvy. Otázkou potom je, proč takovou směs vytvářet, když stejnou vlastnost a možná o něco lepší mají originální materiály jako například vápenná omítka.Výsledný vzhled hlíny se dá získat potom vápenným nátěrem v barvě hlíny od firmy KEIM.
3) Hliněná omítka na fasádě musí mít minimální sílu 4 cm. Směs hliněné omítky s kravincem bez nátěru odolává běžnému dešti do chvíle, dokud do sebe stačí nasávat vodu, která se objeví na jejím povrchu. Běžnému dešti tedy odolává, ale pokud přijde přívalový déšť, omítka nestačí tuto vodu nasát v dostatečné rychosti a voda začne stékat po fasádě a začne ji vyplavovat. Proto je tak důležitá síla omítky a její pórovitost.
4) Hliněné omítka se může pouze natírat. Hliněná omítka je velmi náchylná na změnu vlhkosti. Reaguje na to změnou svého objemu. Na fasádě může omítka změnit svůj objem až o 0,15%. Na stěně dlouhé 8 metrů se může omítka nafouknou až o 1,2 cm. Pokud na takový povrch nanesete vápennou nebo jinou omítku, která nemění svůj objem, tak časem dojde k jejímu odtržení. Nátěry s těmito změnami nemají problém. Ideální jsou vápenné nátěry, které se musí ale často obnovovat.
5) Nepoužívají se finální omítky. Do finální omítky by se také musel přidávat kravinec a to by potom výrazně stížilo zpracování. Pokud se hliněná omítka nebude natírat, tak finální povrch musí být v síle 1 cm (vyrábí se z hrubé omítky), aby nedošlo k rychlému splavení finálního povrchu. Běžně dochází ke splavení finálního povrchu o cca 1 mm/rok.
6) Spáry v roubenkách vyžadují pravidelnou údržbu. Spáry v roubenkách se musí vždy a pravidelně natírat (natírat 1x ročně). Hlína a dřevo jsou materiály, které jsou stále v pohybu. Mezi tímto spojením se vždy objeví spára, do které začne zatékat voda. Pokud této vody bude hodně, tak způsobí rozplavení omítky a vypadávání spár, i když je omítka namíchaná s kravincem.
Často se na mne obracejí lidé s tím, že do spár nechtějí dávat vápenné omítky, protože díky tomu jim vyhnívají trámy. Hlína má samozřejmě schopnost odvádět vodu od trámů, ale lidě zapomínají na to, že trámy vyhnívají kvůli tomu, že mezi vápennou omítku a dřevo se dostává voda kvůli nepřetírání spár a prasklin mezi omítkou a dřevem.
Je potřeba si uvědomit, že staré technologie nebyly dokonalé a vyžadovaly pravidelnou údržbu.
Odkazy:
- spárování roubenky zde
- fasáda hliněného domu zde
Michal a Simona Navrátilovi - Picas, Sluneční 200, 666 03 Hradčany, Mobil: 603 110 366, E-mail: michal MOCHR picas MOCHR2 cz.
webdesign by enginedesign.cz